انواع فیلترهای یکبارمصرف چای و دمنوش های گیاهی

ما معتقدیم که مشتری و مصرف کننده حق دارد در مورد محصولی که خریداری و مصرف می کند اطلاعات کافی و درستی داشته باشد و چنانچه بداند که محصول مورد نظر برای او مناسب نیست و یا ضرر دارد از خرید و مصرف آن خودداری نماید. بنابراین دادن اطلاعات درست جزو وظایف هر عرضه کننده ای است.

قبل از این، انواع فیلترهای چای و دمنوش های گیاهی را معرفی کردیم. اینکه چه ساختاری دارند و انواع فیلترهای از جنس چینی، فلزی و یا از جنس سیلیکون را بیان نمودیم و در آخر شرح دادیم که چرا نوع سلولوزی و یکبار مصرف فیلترها، کم زیان ترین و مفیدترین نوع آنهاست.

فیلترهای یکبار مصرف نیز از لحاظ شکل و نوع بسته بندی به چند گروه تقسیم می شوند. در ابتدا در ایران، اولین فیلترهایی که دیده شد فیلترهایی بود که از آلمان به طریق مسافری وارد ایران شدند یعنی افرادی که به اروپا و آلمان سفر می کردند، مشاهده می نمودند که مردم در آنجا از فیلترهای چای و دمنوش استفاده می کنند و نیز با فواید آن آشنا شدند و آنها را با خود به ایران آوردند. که در واقع مدل مذکور که نوعی فیلتر پاکتی است فیلتر طرح آلمانی نامیده می شود و مارک فینوم آن که دارای جعبه های آبی رنگی است هنوز هم در ایران به فروش می رسد. در خصوص آشنایی با این نوع فیلتر می توانید مقاله ای به همین عنوان را در وبلاگ ما مطالعه نمایید: فیلترهای طرح آلمانی

بطور مختصر می توان گفت که فیلترهای طرح آلمانی حالت پاکتی دارند، سر آنها بسته نمی شود و می توان در کتری، قوری و حتی لیوان از آنها استفاده نمود. در واقع فیلترهای نسبتا خوب و مفیدی هستند. نکته قابل ذکر آنست که چون این نوع فیلترها در واقع اولین فیلترهایی هستند که به ایران وارد شده اند تعداد بیشتری از مصرف کنندگان با آنها آشنا بوده و به همین خاطر از فروش بالایی برخوردارند.

 

“فیلترهای متفرقه طرح آلمانی مضر برای سلامتی مصرف کنندگان”

  

متاسفانه برخی افراد که در اصل تولید کننده فیلتر هم نیستند و تخصصی در این امر ندارند، از برخی اجناس متفرقه غیرسلولوزی برای تولید این نوع فیلتر استفاده می کنند. همانطور که در سایر مقالات نیز عنوان شد، فیلتر چای و بویژه نوع یکبار مصرف آن حتما باید از جنس سلولوزی و گیاهی باشد تا زمانی که داخل آب جوش قرار گرفت هیچ گونه رنگ، بو و طعمی را از خود متصاعد نکند و تنها فیلترهای سلولوزی هستند که این خاصیت را دارند.

 شکل و ظاهر این اجناس متفرقه شبیه فیلتر می باشد اما پایه جنس آنها گیاهی نبوده و نفتی است. فیلتری از این جنس وقتی همراه با چای و یا دمنوش وارد آب جوش می شود، مواد نفتی را آزاد می کند و در طولانی مدت موجب به خطر افتادن سلامت انسان و بروز انواع بیماری ها از جمله سرطان می گردد. امیدواریم که آگاهی در این زمینه در جامعه گسترده تر گردد و تولید این محصول بدین شکل متوقف شود تا سلامت مصرف کنندگان به خطر نیافتد. از جمله تفاوت فیلترهای سلولوزی و فیلترهای تهیه شده از منسوجات بدون بافت آنست که فیلترهای گیاهی نازکترند و حتی ممکن است با کمی فشار پاره شوند اما دسته دوم بسیار ضخیم هستند و به سادگی پاره نمی شوند و روی دست سر می خورند و بخاطر ضخامت، قابلیت استفاده مجدد هم دارند که البته این کار، زیان وارده به سلامتی را دوچندان می کند.

 

پس در بحث انواع فیلترهای یکبار مصرف، اولین مورد فیلتر طرح آلمانمی باشد که مقداری از سایر فیلترها ضخیم تر است. البته فیلتر طرح آلمان را ترکیه و سایر کشورها نیز تولید می کنند. طرح و نوع بسته بندی این محصول که 50 عددی و  100 عددی می باشد تقریبا در تمامی این کشورها یکسان است. 

مدل دیگر فیلترهای یکبار مصرف، “فیلتر طرح کره ای” می باشد. مشخصه ظاهری این محصول بدین شکل است که از بالای فیلتر دو عدد نخ بیرون آمده  است که بعد از پر کردن آن با چای و یا دمنوش دلخواه، یک یا دو نخ فیلتر کشیده می شود و در داخل قوری، کتری و یا فنجان قرار می گیرد. نخ فیلتر در بیرون ظرف قرار می گیرد تا پس از استفاده توسط این نخ براحتی بتوان فیلتر را از ان خارج نمود.

مزیتی که فیلترهای نخ دار (فیلترهای طرح کره ای) دارند آنست که بدلیل کاملا جمع شدن و بسته شدن درب آنها، هرچقدر هم که فیلتر در داخل ظرف حرکت کند، تفاله از آن خارج نخواهد شد. می توان تعدادی از این فیلترها را با چای و یا دمنوش دلخواه خود پر نمود، درب آنها را بست و در یک ظرف نگهداری و در محل کار و یا سفر از آنها استفاده کرد. به عبارت دیگر با استفاده از این فیلترها می توانید به سرعت برای خود تی بگ های دلخواه بسازید در حالی که فیلترهای طرح آلمان چنین خاصیتی ندارند.

فیلترهای طرح کره ای در سه اندازه تولید می شوند: 

1- اندازه کوچک آن به اندازه یک تی بگ بوده و برای مصرف شخصی و انفرادی می باشد. 

2- اندازه متوسط آن جهت درست کردن چای، دمنوش و یا قهوه برای دو یا چند نفر (افراد خانواده) مناسب و کاربردی است. 

3- اندازه بزرگ آن، سایز مهمانی می باشد که برای دم نمودن مقدار زیادی از چای و دمنوش و یا دمنوش هایی که برگی و حجیم هستند استفاده می شوند. 

حتی اندازه های بسیار بزرگترِ این نوع فیلتر هم موجود است که برای عصاره گیری و همچنین مهمانی های بسیار بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.

مدل بعدی، مدل ساده می باشد که یک فیلتر ساده چهارگوش است که نخ ندارد. این نوعِ ساده، مدل دیگری هم دارد که در آن یک نخ از بغل فیلتر خارج شده است که در واقع به اینها تی بگ های آماده (تی بگ های خالی) می گوییم که هم قابل استفاده برای مصرف کنندگان و منازل بوده که می توانند با آنها تی بگ دلخواه خود را تهیه کنند و درب آن را با یک اتو ببندند و هم برای همکاران و صاحبان مشاغل مانند عطاری ها و … کاربرد دارند.

تی بگ های آماده با فیلترهای نخ دار متفاوتند. برای بستن درب تی بگ های آماده( چه ساده و چه نخ دار) نیاز به وسایل حرارتی از جمله پرس مخصوص، اتوی خانگی و … می باشد ولی برای بستن درب فیلترهای نخ دار  نیازی به وسیله نمی باشد و می توان با کشیدن نخ سرشان درب آنها را بست که مسلما استفاده از آنها به نسبت تی  بگ های آماده راحتتر است؛ به این دلیل قیمت تی بگ های آماده نسبت به فیلترهای نخ دار کمی ارزان تر است.

این سه نوع که به تفصیل شرح داده شد، انواع فیلترهای یکبارمصرف هستندکه برای چای، در مواردی قهوه و تمام دمنوش های گیاهی و طبیعی قابل استفاده هستند.

فایل صوتی در مورد این موضوع را می توانید در همین قسمت بشنوید.

WhatsApp chat