تکمیل بسته بندی تی بگ: تگ، لفافه و ...

تکمیل بسته بندی تی بگ: تگ، لفافه

در مقالات قبلی در مورد انواع تی بگ های آماده و همچنین ساخت تی بگ توضیحاتی را ارائه نمودیم. پس از اینکه تی بگ آماده شد (چه نوع نخ دار خریداری شود و چه نخ به آن متصل گردد) نوبت به مراحل تکمیلی کار می رسد. شما اکنون تی بگی دارید که نخی به آن متصل است؛ مرحله بعدی اضافه کردن تگ می باشد. تگ، مقوایی است که به نخ متصل است و بر روی آن آرم شرکت و برند مورد نظر، اسم محصول و یا هر دو قرار می گیرد.

وقتی که شما تی بگ های خود را تهیه می کنید و نخ را نیز خودتان متصل می نمایید قاعدتا باید تگ آنها را نیز خود انجام دهید. برای تهیه تگ مورد نظر خود، اگر به چاپخانه مراجعه نمایید بدلیل اینکه اندازه تگ ها بسیار کوچک است، (حدود 2/5*3 سانتی متر شاید کمی هم کوچکتر و با این ابعاد  برای مثال در یک کاغذ A4  چیزی حدود 100 تگ در می آید.) خواهند گفت که تنها تیراژ بالا را می توانند انجام دهند (مثلا 50/000 عدد) که این مقدار اصلا مورد نیاز شما نیست با توجه به اینکه تیراژ کار شما بسیار کمترمی باشد. بخصوص اگر تازه کار خود را آغاز نموده و برای مثال یک الی دو هزار عدد تی بگ خریداری کرده و برای همان مقدار، تگ نیاز داشته باشید.

هرچند این کار برای ما آنچنان بصرفه نیست اما به جهت راه اندازی کار همکاران این امکان را بوجود آورده ایم که برای تیراژهای پایین (برای مثال 5000 عدد و … ) می توانیم تگ کاملا رنگی چاپ بکنیم و برش خورده و آماده در اختیار شما قرار دهیم. برای مقدار 2000 عدد و یا کمتر تگ تک رنگ ساده قابل سفارش است که می تواند در چند رنگ باشد بدین صورت که برای مثال روی مقوای صورتی، سبز، آبی، زرد و سفید (در حدود 4 الی 5 رنگ تقریبا روشن) می توانیم چاپ مشکی بزنیم و بصورت برش خورده و آماده به شما تحویل دهیم.

برای تیراژهای بالاتر از این مقدار، نوع پشت چسب دار را هم می توانیم تولید کنیم. تگ پشت چسب دار بصورت جفتی می باشد؛ ( دو تگ متصل بهم که از وسط تا می خورند، روی هم قرار می گیرند بصورتی که گویی دو روی تگ چاپ خورده است) برچسب آن کنده شده از وسط تا خورده و نخ بین آن قرار گرفته سپس به هم چسبیده می شود. در یک طرف می توان لوگوی محصول و در طرف دیگر نام آن را قرار داد.

بنابراین ما می توانیم سه نوع تگ برای شما تهیه کنیم:

  1. برای تیراژهای تا 2000 عدد (تیراژهای کم)، تگ تک رنگ در حدود 4 رنگ ( چاپ مشکی روی مقوای رنگی) قابل سفارش است.
  2. اگر مایلید که تگ شما تمام رنگی باشد حداقل تیراژ برای چاپ 6000 عدد است.
  3. تگ پشت چسب دار که جفتی می باشد و حداقل تیراژ آن برای چاپ 3000 عدد ( و در مواردی 4000 عدد) می باشد.

البته می توانید تگ تمام رنگی مقوایی (مورد2) را بصورت جفتی هم سفارش دهید که حداقل تیراژ قابل سفارش آن همانند تگ پشت چسب دار (مورد 3) 3000 عدد می باشد. برای اطلاع از قیمت ها هم می توانید با ما در تماس باشید.

بعد از تگ، نوبت به لفافه می رسد. لفافه پوششی است که تی بگ شما (چه تگ داشته باشد چه نداشته باشد) داخل آن قرار می گیرد و دور آن پرس می گردد که زیبایی خاصی هم به کارتان می دهد. لفافه از دو جهت کارایی دارد: اول اینکه اگر محصول برای مدت طولانی دست مصرف کننده بماند، این خود پوششی است که باعث می شود عطر آن تی بگ خارج نشود و همچنین دومین خاصیت لفافه آنست که اجازه نمی دهد از بیرون چیزی به داخل آن نفوذ کند؛ برای مثال نمی گذارد که رطوبت به تی بگ نفوذ نماید و یا اگر در جای نمناکی باشد اجازه نمی دهد که بوی نم به داخل آن وارد گردد. بنابراین لفافه بطور کامل از تی بگ محافظت می نماید. همچنین برای اعتبار و زیبایی محصول هم کاربرد دارد.

لفافه هم مانند جعبه مشکل تیراژ دارد. برای مثال جعبه ای را که بخواهیم در حدود 20 عدد تی بگ درونش قرار دهیم، آن تیراژ چاپ دارد که باید سفارشی باشد و این یک مشکل بزرگ است و بخصوص با گران شدن مقوا هم، آن بیش از پیش به چشم می خورد. لفافه حتی از آن نیز مشکل ساز تر است! بدین صورت که اگر شما تمایل داشته باشید لفافه تهیه کنید آن به شکل رول می باشد و رول باید بر روی دستگاه بسته شود. چاپ رنگی رول بدین شکل است که باید یک سیلندر برایش ساخته شود که همین در حدود دو میلیون تومان قیمت دارد، بنابراین تیراژ چاپ آن روی 400 و یا 500 کیلو می باشد که تعدادش بسیار بالاست و برای تیراژهای کم مقدور نمی باشد.

ما در حال طراحی یک لفافه تک رنگ، شفاف و عمومی هستیم که آن را آماده کرده و روی دستگاه ببندیم و بتوانیم خودِ لفافه را مانند تی بگ ها تولید کنیم که یک طرفش نیز باز است. اگر مایل بودید که یک طرح عمومی، بعنوان مثال شکل یک گیاه دارویی و یا تصویر تی بگ و … روی آن قرار می گیرد؛ در حالتی که بخواهید آن را بیشتر اختصاصی کنید می توانید مانند تگ ها به ما بصورت پشت چسب دار سفارش دهید و بر روی لفافه الصاق نمایید. به عبارت دیگر اگر می خواهید که لفافه کاملا شخصی و به نام خودتان باشد باید به این شکل عمل نمایید. پس می توانیم لفافه را بطور عمومی در اختیارتان قرار دهیم که اقدامات لازم نیز در این باره در حال انجام است.

بعد از لفافه دو حالت وجود دارد: یکی جعبه که در حال حاضر در دستور کار ما نمی باشد که دلیل آن گرانی بیش ازحد مقواست و دیگری پاکت زیپ دار کرافت پنجره دار می باشد که از مدت ها قبل ما به همکاران آن را توصیه می نمودیم. این پاکت ها می توانند جایگزین خوبی برای جعبه باشند. حسن دیگر این پاکت ها آنست که شما می توانید در تیراژ کم هم از آن تهیه کنید. همچنین قابلیت چاپ سیلک روی آن وجود دارد و شما می توانید نام محصول و برند خود را بر روی آن به چاپ برسانید و یا اینکه از برچسب استفاده نمایید. بنابراین پاکت کرافت هم بسیار شکیل است و هم می تواند جایگزین مناسبی برای جعبه که در حال حاضر بسیار گران است باشد و شما می توانید به راحتی محصولات خود را در آنها بسته بندی نموده و به فروش برسانید.

امید داریم که بتوانید مراحل مختلف را انجام داده و از این کار، کسب درآمد نمایید.

فایل صوتی در مورد این موضوع را می توانید در همین قسمت بشنوید.

WhatsApp chat